temel ilk yardım eğitimi kursu sertifika ilkyardım temel ilk yardım eğitimi kursu sertifika ilkyardım
 
Hasta Taşıma Yöntemleri
 
temel ilk yardım eğitimi kursu sertifika ilkyardım temel ilk yardım eğitimi kursu sertifika ilkyardım


EMC Özel Sağlık Hizmetleri
Ayazmaderesi Cd. No:5
Fulya - İstanbul
Telefon: 0212 211 23 80
Telefon: 444 13 62
Fax: 0212 211 22 19

* Her Hafta Sertifikalı Eğitimlerimiz Devam Etmektedir.

 

* İstanbul ve Ankara şubemiz için ilkyardım eğitmenleri alınacaktır.


* 2011 Temel İlkyardım Uygulamaları Eğitim Kitabı İndir

Bir hastayı ya da yaralıyı güvenli biçimde taşımak için çeşitli yöntemler vardır. Acil durumlarda hastanın sedyesiz olarak taşınması gerektiğinde uygulanacak bazı yöntemler aşağıda anlatılmıştır.

Beşik yöntemi:
Zayıf hastaları veya çocukları taşımak için bir kolunuzu kalçanın altından geçirip öteki kolunuzu bel üstünden sırta doğru kavrayarak kucaklayın. Kendinizi iyice tartıp dengeledikten sonra yavaş ve güvenli adımlarla yürüyün.

Sürükleme yöntemi:
Yaralı ya da hasta ayağa kalkacak durumda değilse ve hemen bulunduğu yerden uzaklaştırılması gerekiyorsa, kollarını göğsünün üzerinden çapraz toplayın. Sonra hastanın başucunda çömelip ellerinizi omuzlarının altından geçirerek ve başını da kollayarak yerde geri geri çekin.

Omuzlama yöntemi:
Bilinci yerinde ve yürüyebilecek durumdaki hastayı ayağa kaldırın, Yanında durarak sizden yana olan kolunu omzunuzun üzerinden boynunuza alıp elini öteki elinizle tutun.Ters taraftaki kolunuzu da hastanın beline dolayarak ve ağırlığını bir ölçüde omuzlarına alarak birlikte yavaş yavaş yürüyün.

Sırt alma yöntemi:

Hasta ağır değilse ve sarsılmasının pek sakıncası yoksa öne geçip çömelerek iki kolunu boynunuzun iki yanından tutup göğsünüzün önünde kavuşturun, sonra ayağa kalkıp, hasta sırtınızda olduğu halde yürüyün.

Dört el oturağı:
Bu yöntem, bilinci yerinde ve kollarıyla tutunma yeteneği olan hastalar için iki kişiyle birlikte uygulanır. Hastayı taşıyacak kişiler yüzleri birbirlerine dönük karşılıklı durur. Birbirlerinin bileklerini çapraz tutarak bir oturak oluşturur. Hastaya sırtından yaklaşarak çömelinir ve hastanın bir kolunu taşıyıcılardan birin, diğerini ötekinin omzuna alarak tutunması sağlanır. Sonra ayağa kalkarak hasta kenetlenmiş ellerin üzerinde taşınır.

İki el oturağı:
Hasta yaralı veya bitkin durumda ise bu yöntem uygulanır. Taşıyıcılar hastanın iki yanına çömelir. Birer kollarını hastanın kalçasıyla dizleri arasından uzatarak birbirlerini bileklerinden sıkıca tutar ve hastanın buraya oturmasını sağlarlar. Öteki kollarını da hastanın sırtından uzatarak omzunu sımsıkı kavrar ve kalkıp yavaş yavaş yürürler.

İtfaiyeci taşıması:
Bu yöntem hastayı taşırken bir elin boşta kalması gerekiyorsa uygulanabilir. Çocuk ve zayıf hastalar için çok uygundur.

Hasta kendi kendine ayağa kalkacak durumda değilse, hastayı yüzükoyun yatırıp başucundan ayakta durun. Kollarınızı hastanın koltuk altlarından geçirerek hastayı önce dizleri sonra ayakları üzerinde kaldırın.

Sol elinizle hastanın sağ bileğinden tutun. Başınız hastanın uzanan sağ kolunun altına, omzunuz da karnın alt tarafına gelecek şekilde eğilin ve yavaşça omuzlarınızın üzerine düşmesini sağlayın. Sağ kolunuzu hastanın bacaklarının arasına ya da bacaklarının çevresine dolayın.

Hastanın ağırlığını sağ omzunuza alarak ayağa kalkıp vücudunu iki omzunuzun üzerine doğru çekin. Hastanın sağ bileğini sağ elinizle kavrayarak sol kolunuzu serbest bırakın.

temel ilk yardım eğitimi kursu sertifika ilkyardım temel ilk yardım eğitimi kursu sertifika ilkyardım
 
© 2007 EMCARE İLK YARDIM EĞİTİM HİZMETLERİ İSTANBUL Tasarım - Indexmedya
 
     
 

Bu sitenin tüm hakları EMCARE İLK YARDIM EĞİTİM HİZMETLERİ İSTANBUL'a aittir. Site yazılım ve içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, belge, fotoğraf, resim, ses, işaret, rapor vesair tüm fikir ürünleri Fikir Ve Sanat Eserleri Kanun ve ilgili mevzuat tarafından korunmakta olup EMCARE İLK YARDIM EĞİTİM HİZMETLERİ İSTANBUL'un yazılı izni olmaksızın site içeriğindeki hiçbir malzeme kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayınlanamaz, başka bir bilgisayara yüklenemez, postalanamaz, iletilemez ya da dağıtılamaz.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Site Dizin

Emcare, sağlık, ilk yardım, ilkyardım, acil, acil bakım, ilk yardım eğitimi, acil servis, acil malzemeleri, hastane, paramedik, vaka, emcare, acil bakım teknikeri, yara, kırık, çıkık, temel ilk yardım eğitimi, atel, Trafik, kazalar, ilkyardim, temel ilkyardim, kurban, yarali, nabiz, kalp, akciger, baygin, kanama, kanamali, recovery pozisyonu, yangin, araç, trafik kazasi, trafik kazalari, can kaybi, emcare ambulans, 112, acil ambulans, acil, operasyon, ölüm, yaralanma, kazazede, boyunluk, agiz, burun, emcare emcare, sağlık, ilk yardım, ilkyardım, acil, acil bakım, ilk yardım eğitimi, acil servis, acil malzemeleri, hastane, paramedik, vaka, emcare, acil bakım teknikeri, yara, kırık, çıkık, atel, Trafik, kazalar, ilkyardim, temel ilkyardim, kurban, ilk yardım eğitimi, yarali, nabiz, kalp, akciger, baygin, kanama, kanamali, recovery pozisyonu, yangin, araç, trafik kazasi, trafik kazalari, can kaybi, emcare ambulans, 112, acil ambulans, acil, operasyon, ölüm, yaralanma, kazazede, boyunluk, agiz, burun, emcare ilk yardım eğitimi, ilk yardım teknikleri.

İlkyardım, ilkyardım, Ilkyardim, ILKYARDIM, ilk yardım, İLKyardım, ilk YARDIM, İLK YARDIM, YARDIM, yardim, ilkyardim kursu, İLKYARDİM KURSU, kurs, ilkyardim eğitimi, temel ilkyardim, first aid, yangın, yangın eğitimi, zorunlu eğitimler, yanık, solunum, kalp masajı, 112,eğitim, ileri yasam destegi, ilkyardim uygulamaları, boğulma, bogulma, boğulmalarda ilkyardim, acil, acil tedavi, taşıma, sedye, sedye ile taşıma, taşıma teknikleri, yabancı cisim, hayvan ısırması, arı, kene, kedi, köpek, sağlık, hastane, hasta, yaralı, ilkyardım sertifikası, ilkyardimci kimliği, kimlik, ilkyardım yönetmeliği, acil, ilkyardım çantası, ilkyardım eğitim merkezi, eğitim merkezi, kalite, kalite ilkyardım, CPR, hayat, solunum, yaşam, acil yardım, yardim, donma, yanık, sıcak çarpması, kırık, çıkık, burkulma, bilinç, bilinç bozukluğu, koma, havale, ateş, zehirlenme, first aid, ağrı, kanşekeri, kan şekeri, çarpma, elektrik çarpması, yaralanma, şok, kanama, kanamalarda ilkyardim, bit, bitkisel ilaclar, cpr, epilepsi,sara, sara krizi, ishal, solunum, solunumun durması first aid